poniedziałek, 31 października 2016

PAŹDZIERNIK - MOJE PRZECZYTANE KSIĄŻKI

Witajcie!
Dziś szybciutko przedstawię Wam, co udało mi się przeczytać w tym miesiącu. Zapraszam!


SKAZANIEC -  KRZYSZTOF SPADŁO
Tom I - "Na pohybel całemu światu"
Nikt mi tego nie powiedział i nikt mnie nie ostrzegł, że pierwsza noc w więzieniu jest najgorsza. Zanim zapadnie zmierzch, siedzisz zamknięty w celi, widzisz, jak z każdą minutą gaśnie światło dnia, i czujesz, że skrada się mrok. Prawie go słyszysz. Otula świat, przenika przez twoją skórę, wchodzi w głąb ciebie i wypełnia duszę. Czujesz się porzucony, bezbronny i samotny. Modlisz się w myślach, klepiesz pacierze, składasz przyrzeczenia i obietnice, błagasz o łaskę i nagle zdajesz sobie sprawę, że Bóg cię nie słyszy, bo dawno temu opuścił to miejsce. Zostałeś sam. Pierwszej nocy cela zaczyna cię przerażać. Uświadamiasz sobie, że twój cały świat skurczył się do jej rozmiarów. Być może wszyscy ci, którzy mają przed sobą wyrok kilku miesięcy lub lat, przyjmują to inaczej. Może potrafią sobie powiedzieć – dam radę, wytrzymam, to tylko tymczasowa klatka, to miejsce mnie nie zniszczy, bo pewnego dnia opuszczę mury. A co może sobie pomyśleć skazany na dożywocie? Z takim wyrokiem nie dumasz o przyszłości, nie patrzysz w przód, ale bezustannie oglądasz się za siebie. Liczy się tylko to, co dzieje się dzisiaj, wczoraj, kilka dni temu. Nie snujesz planów, na nic nie czekasz. Wydaje się to cholernie proste i oczywiste, ale zapewniam was, że wcale takie nie jest.
Tom II " Z bestią w sercu"
"Z bestią w sercu" to obraz życia za murami więzienia, relacji panujących pomiędzy osadzonymi a służbą więzienną. Historia bohatera wzbogacona o prawdziwe wydarzenia z okresu przedwojennej Polski. Wciągająca akcja, barwny język i żywe dialogi pozwalają przenieść się czytelnikowi w ten nieznany, bezwzględny świat.
Jest to książka o walce toczonej każdego dnia, o przetrwanie i utrzymanie pozycji w więziennym środowisku, gdzie jedni potrafią zachować status człowieczeństwa a inni odkrywają w sobie bestię.
Stanął przed nami, odchylił połę więziennej bluzy, kucnął, złapał za koszulkę i podciągnął ją w dół, ukazując lewą pierś.
– Patrzcie wszyscy! – Dłonią zaczął intensywnie pocierać skórę tuż nad sercem.
Kiedy po chwili ją cofnął, naszym oczom ukazał się przedziwny widok. Na zaczerwienionej skórze pojawił się biały napis.
– Czytajcie, bo tu stoi o mnie! – Jego głos zabrzmiał jak ponure objawienie.
Przeczytałem w duchu wytatuowane zdania: „Tu jest potrzebna mądrość. Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy: liczba to bowiem człowieka. A liczba jego: 666”.
Tom III " Za garść srebrników"
"Tutaj szybko umiera w człowieku to, co w nim dobre i najlepsze. Życzliwość? Ona budzi się wtedy, kiedy masz jakiś interes. Współczucie? Zapominasz co to takiego. Bezinteresowność w stosunku do bliźniego? Szybko pozbywasz się złudzeń, że coś takiego istnieje. Nie tu. Nie w więzieniu."
Tom IV "Czapki z głów"
"II wojnę światową przeżyłem na więziennych korytarzach i opowiem wam o rzeczywistości, która toczyła się z dala od frontowych okopów. Tu nie eksplodowały bomby i artyleryjskie pociski. Tu nie stały naprzeciw siebie dwie wrogie armie, gotowe ruszyć w bój na śmierć i życie. Tu nie było zgliszczy i gruzów. W murach wronieckiego więzienia toczyła się inna wojna. Wojna o przetrwanie za wszelką cenę, za wyrzeczenie się człowieczeństwa, wojna o kromkę chleba, łyk wody i kąt do spania. Tu zacierały się wszelkie granice, znikały ideały, wszędzie czaiła się zdrada, a bohaterowie ginęli okrutną i powolną śmiercią."
Krzysztof Spadło w wyśmienitym stylu kontynuuje więzienną epopeję. IV tom powieści "Skazaniec" zabiera czytelnika w okrutne i bestialskie czasy II wojny światowej. To opowieść o rzeczywistości zdominowanej przez instynkt przetrwania, o ludzkim sumieniu i poczuciu godności, jak również o tym, że w każdym człowieku drzemie dzikie zwierzę.


KILKA SŁÓW:
Muszę przyznać, że na początku trochę z dystansem podeszłam do lektury tematu więzienia i okresu międzywojennego, ale jak już zaczęłam czytać nie mogłam się oderwać. Dobrze, że wypożyczyłam wszystkie (tak myślałam) cztery tomy, ponieważ zakończenie każdej serii to wielka niespodzianka, wielkie zaskoczenie, wielkie wow, że nie ma bata, od razu sięgamy po kolejną część. I jak już tak dotrwałam do czwartego tomu to co? Okazało się, że to nie koniec, że ponownie autor nas zaskoczył, zostawił nas z tą niewiedzą, z tym bólem.. co dalej?? Jestem zła!
Skazaniec to powieść niesamowita, pełna nietuzinkowych postaci, zawierająca wiele wątków historycznych świetnie wplecionych w fabułę, ale przede wszystkim na długo zapada w pamięć, wciąga od pierwszych stron oraz skłania do refleksji i przemyśleń. Jednym słowem: Rewelacja!!
P.s  Wiolu S z bloga subiektywnieoksiazkach.pl - gratuluję rekomendacji w IV tomie.
OCENA: 5/5



ZAGINIĘCIE - REMIGIUSZ MRÓZ
Trzyletnia dziewczynka znika bez śladu z domku letniskowego bogatych rodziców. Alarm przez całą noc był włączony, a okna i drzwi zamknięte. Śledczy nie odnajdują żadnych poszlak świadczących o porwaniu i podejrzewają, że dziecko nie żyje.
Doświadczona prawniczka, Joanna Chyłka, i jej początkujący podopieczny, Kordian Oryński, podejmują się obrony małżeństwa, któremu prokuratura stawia zarzut zabójstwa. Proces ma charakter poszlakowy, mimo to wszystko zdaje się wskazywać na winę rodziców – wszak gdy wyeliminuje się to, co niemożliwe, cokolwiek pozostanie, musi być prawdą…
REWIZJA - REMIGIUSZ MRÓZ
Żona i córka robotnika z Ursynowa giną tragicznie w niewyjaśnionych okolicznościach. Ich polisa na życie jest tak duża, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie spieszy się z jej wypłaceniem. Pogrążony w żałobie mężczyzna spodziewa się problemów, ale to, co go spotyka, przechodzi jego najśmielsze obawy...
Ubezpieczyciel odmawia wypłaty, twierdząc, że to robotnik zamordował rodzinę. Zaraz potem prokuratura stawia mu zarzuty, a on rozpoczyna walkę o uniewinnienie i własny honor. Pomaga mu prawniczka, która niedawno pogrzebała całą swoją karierę.
KILKA MOICH SŁÓW:
Jest to moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Wcześniej nie miałam przyjemności czytać "Kasacji" -pierwszej części, ale myślę, że dużo nie straciłam (oczywiście nadrobię to). Obie książki napisane są w dobrym stylu i bardzo dobrze się czyta. Podoba mi się również to, że w każdej części mamy do czynienia z zupełnie innym rodzajem zbrodni, innym motywem i tłem obyczajowo-społecznym, a tym samym z innymi aspektami prawa i bezprawia. Lekka i przyjemna! Zakończenie w 'Rewizji' nieco naciągane, ale i tak jestem pod wrażeniem.
OCENA: 4/5


I to by było na tyle, a jak u Was? Czytaliście moje propozycje?
Pozdrawiam!


26 komentarzy:

 1. Nie znam żadnej z tych książek, podobnie jak koleżanka wyżej nie mam czasu na czytanie;(

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również nie znam żadnej z powyższych książek, czasami lubię poczytać przed snem ciekawa lekturę. Bardzo zaciekawił mnie skazane z chęcią umie sobie nim wieczór :)
  Buziaki

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe tytuły. Myślę, że na nie znalazłbym czas ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rewizja czeka na mnie w kolejce !! :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Godne przeczytania! :)
  Zapraszam-Mój blog
  Odwdzięczam się za każdą obserwacje :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Podziwiam CIę, ja mam tyle na głowie, że przeczytam raptem dwie strony i zasypiam :( a żałuję bardzo

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam tych książek. Ostatnio mam niestety mało czasu na czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wow, sporo tego się uzbierało :D Zazdroszczę, bo sama chciałabym więcej czytać, a tu ostatnio nawet czasu nie mogę znaleźć by pobiec do biblioteki ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też miałam ostatnio brak czasu, na szczęście to się zmieniło :)

   Usuń
 9. Sporo tego przeczytałaś! Ja niestety tylko jedną książkę :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :*
  Mogłabym Cię prosić o kliknięcie w linki u mnie w najnowszym poście będę Ci bardzo wdzięczna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dobra i jedna -zawsze to coś ;)
   Byłam u Ciebie i poklikałam!

   Usuń
 10. Skazaniec to coś dla mnie do pocytania, dzięki Kochana :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam!Albo może poczekaj, aż będzie kolejny tom, bo możesz tak jak ja, się trochę zdenerwować :)

   Usuń
 11. Lubię takie typu książki ;)

  https://sk-artist.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. W wolnym czasie na pewno sięgnę po te książki :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Liczyłam,że w jesienne wieczory znajdę więcej czasu na zaległe lektury,niestety narazie się nie udaje.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawią mnie książki Remigiusza :) Wiele świetnych recenzji czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. teraz widzę tam tylko moje nazwisko haha :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

  OdpowiedzUsuń